پلی الکترولیت بازرگانی اسپوتا(Spt)

 

خصوصیات پلی الکترولیت:

پلی الکترولیت ها پلیمرهایی هستند که گروه های جدا کننده در واحدهای تکراری خود دارند. آنها را می توان به پلی کراسیون و پلی یونیون و چند قطعه دسته بندی کرد.

 مثل الکترولیتهای معمولی (اسید ها ، پایه ها و نمک ها) آنها در محلول های آبی (آب) از هم جدا می شوند و بسته به مقدار pH یک یا چند بار دیگر را تحمل می کنند.

 بنابراین  ویژگی  پلی الکترولیتها و پلیمرها مشابه هستند. نمک ها  یعنی محصولات یک پلی استر ها (پلیانیون ها) با پایه مونومر و برعکس  پلی ماس ها نامیده می شوند.

مانند نمک های معمولی محلول های آنها از نظر رسانا و الکتریکی مانند پلیمرها است  چسبندگی آنها به وزن مولکولی و غلظت پلیمر رایطه مستقیمی دارد.

انواع پلی الکترولیت:

پلی الکترولیت به سه دسته تقسیم می شود :

پلی الکترولیت آنیونی

پلی الکترولیت کاتیونی

پلی الکترولیت غیر یونی (نانیونیک)

سه گروه آنیونی رایج کربوکسیلات (-COO-) ، فسفونات (-PO3H- ، -PO32-) ، و سولفونات (-SO3-) هستند.

پلی الکترولیت آنیونی قابل مصرف در تصفیه آب شرب ، مواد غذای و فاضلاب های صنعتی و انسانی است.

و رایج ترین گروه های کاتیونی آمونیوم اولیه ، ثانویه و کواترنر (-NH3 + ، = NH2 و & ≡N +) می باشند.

استفاده از پلی الکترولیت کاتیونی برای فاضلاب های صنعتی و انسانی و آب گیری از لجن و پساب های صنعتی می باشد.

 نوع گروه یونی  جاذب یون آن و ساختار واحد تکرار  خواص یک پلی الکترولیت مانند حلالیت در آب و سایر مایعات پیوندی قطبی و هیدروژن (الکل و غیره) ، هدایت الکتریکی و ویسکوزیته محلول را تعیین می کند. بر خلاف پلیمرهای غیر یونی  این خاصیت به میزان pH و میزان نمک بستگی دارد.

با به کارگیری از مقدار کمی از ماده اتصال دهنده مناسب می توان از پلی اتیلن به صورت شیمیایی به هم پیوند زد. این پلی الکترولیتها ساختارهای سه بعدی را به وجود می آورند که به جای حل شدن در آن در آب متورم می شوند.

آنها قادر هستند مقادیر زیادی مایع نسبت به جرم خود را از طریق پیوند هیدروژن با مولکول های آب حفظ کنند. هنگامی که (کمی) با هم متصل شوند  به آنها پلیمرهای هیدروژل یا سوپر جاذب (SAP) گفته می شوند.

توانایی آنها در جذب آب عاملی برای غلظت یونی محلول آبی است. در آب دیونیزه و مقطر ، SAP ها ممکن است آب را تا 500 برابر وزن خود و از 30 تا 60 برابر حجم خود جذب کنند یعنی یک هیدروژل می تواند بیش از 99٪ مایع تشکیل دهد. قدرت جذب و تورم کل SAP با توجه به نوع و مقدار خط مقطع موجود در ساختار کنترل می شود.

هر دو پلی اتیلن طبیعی و مصنوعی در مقیاس بزرگ تولید می شوند. پلی الکترولیتهای طبیعی رایج عبارتند از: پکتین (اسید پلی گالاچورونیک) ، آلژینات (اسید آلژنیک) ، کربوکسی متیل سلو و پلی پپتیدها

نمونه هایی از پلی الکترولت های مصنوعی متداول عبارتند از: پلی آکریلیک اسید ، پلی استایرن سولفونات ، پلی آلامامین ، کربوکسی متیل سلو و نمک های آنها

بعضی دیگر از پلی الکترولیتها دارای گروههای باردار در زنجیره اصلی هستند که بر خلاف گروههای جانبی متهم است. این کلاس از پلی الکترولیتها معمولاً به عنوان پلی یونی ها شناخته می شوند.

 رایج ترین گروه باردار در ستون فقرات آمونیوم چهار گوش است. این پلی آمین های یونی به طور معمول از طریق یک واکنش منشوتکین آمین های طبقه ای و آلکیل دیالیدها سنتز می گردند.

 

پلی الکترولیت ها استفاده های زیادی دارد که بیشتر مربوط به تغییر جریان و بهبود پایداری کلوئید های آبی و ژل ها یا القای آگلومراسیون است.

به عنوان مثال آنها می توانند جهت بی ثبات کردن یک سیستم تعلیق کلوئیدی و شروع ه سازی و بارش استفاده شوند. آنها همچنین می توانند برای انتقال بار سطحی به ذرات خنثی مورد استفاده قرار گیرند  و این امکان را می دهد تا در محلول آبی پراکنده شوند.

بنابراین آنها اغلب به عنوان ضخیم کننده ها ، پراکندگی مواد شوینده ، تهویه کننده ها ، امولسیون کننده ها ، مبدل های یون و مواد شفاف کننده استفاده می شوند.

آنها در تصفیه آب به عنوان عوامل ه سازی  در دو غاب های سرامیکی به عنوان مواد خنثی کننده و در مخلوط های بتونی به عنوان ابر پلاستیک سازها استفاده می شوند.

علاوه بر این بسیاری از شامپوها ، صابونها و مواد آرایشی حاوی پلی الکترولیت هستند. پلی الکترولیت های خاصی نیز به محصولات غذایی اضافه می شوند.

به عنوان پوشش های مواد غذایی و مواد رها کننده نمونه های آن شامل پکتین (پلی گالاکتورونیک اسید) ، آلژینات (اسید آلژنیک) و کربوکسی متیل سلو است. همه جز آخرین ها منشا طبیعی دارند.

از آنجا که پلی الکترولیت ها محلول در آب هستند از این رو در کاربردهای بیوشیمیایی و پزشکی مانند پوشش ایمپلنت و سیستم های کنترل داروهای کنترل شده نیز استفاده می شود.

مقادیر زیادی از کوپلیمرهای سدیم پلی آکریلات پلی آکریل آمید کمی متصل به متقابل به نام هیدروژل ها به عنوان جاذب های فوق العاده (SAPs) استفاده می شوند.

بیشترین کاربرد SAP در پوشک بچه ها و سایر محصولات بهداشتی یکبار مصرف شخصی مانند لباس های محافظ بزرگسالان و دستمال های بهداشتی یافت می شود.

 

خواهشمند است جهت کسب اطلاعات تکمیلی با کارشناسان فنی شرکت بازرگانی اسپوتا در ارتباط باشید. ۲۶۴۱۵۰۸۴-۰۲۱ – ۰۹۱۲۹۵۳۳۲۸۲


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

سایه سار بندگی گوزل دیار "بنیاد بین المللی غدیر نمایندگی استان البرز" Jennifer فریاد دل این پسره snatorstar John نقد و بررسی کالاهای دیجیتال دفتر خزان ونوس گرافیک